wtorek, 24 listopada 2015

Zakwas z buraków


Zbliżają się święta. Na wigilijnym stole w moim domu zawsze stawał barszcz. Nieco słodki, raczej pieprzny (pierny), zakwaszony sokiem cytrynowym dla zbalansowania słodkiego smaku. Zawsze gotowany na dużej ilości świeżych warzyw i buraków.
Barszcz gotuję wprawdzie jak moja mama, ale nie zawsze zakwaszam go cytryną. Bywa że dodatkowo dolewam do gotowej zupy domowy zakwas z buraków. Mój barszcz zyskuje wtedy dodatkową buraczaną moc i naturalną kwasowość.
Przygotowanie domowego zakwasu z buraków nie jest pracochłonne dlatego jeśli jeszcze nie mieliście okazji kosztować barszczu z jego dodatkiem, wypróbujcie jeszcze przed świętami i wyróbcie sobie własną opinię na rzeczony temat.
Nie jest to jednak jedyne dobre przeznaczenie dla tego zakwasu. Mnóstwo ludzi popija czysty, świeży zakwas dla zdrowia.
O jednym jestem przekonana, kto raz go przygotuje, z pewnością będzie to robił częściej.

Zakwas z buraków:
1kg buraków
1l wody (przegotowanej)
1 łyżka soli
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu

Przygotować duży słoik bądź inne pojemne naczynie ceramiczne. Może to być np. gliniany garnek do kiszenia ogórków. Naczynie wymyć, wyparzyć i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
Wodę przegotować, odmierzyć litr, dodać sól i wymieszać. Pozostawić do ostudzenia.
Buraki obrać, opłukać i pokroić na niezbyt duże kawałki. Czosnek w łupinkach zmiażdżyć nieco.
Na dno naczynia wsypać pieprz, dodać 2 ząbki czosnku, nałożyć połowę buraków. Na nich ułożyć pozostałe 2 ząbki czosnku, nałożyć resztę buraków i całość zalać wodą z solą, tak by poziom wody sięgał powyżej buraków. Naczynie przykryć i pozostawić w temperaturze pokojowej na 3 do 5 dni. Zakwas jest gotów gdy na wierzchu zbierze się piana, a całość jest po prostu kwaśna (można śmiało spróbować łyżeczkę płynu). Z gotowego zakwasu zebrać pianę i przecedzić całość. Czysty zakwas zlać do butelki, zamknąć i wstawić do lodówki. Można go przechowywać przez około dwa tygodnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza